Länkar

Publicerad av richard.handl@gmail.com

Sociala medier

Mig hittar du på följande sociala medier.

Facebook – https://www.facebook.com/richard.handl/
Instagram – https://www.instagram.com/richardhandl/
Twitter – https://twitter.com/Richard_Handl
VK – https://vk.com/richard.handl
LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/richard-handl-59ba42180/
YouTube – https://www.youtube.com/user/Alimemazin/


Ängelholm

Jag är en sån som försöker hålla koll på vad som händer här i stan. Några nyttiga länkar är…

Flashback; Kriminellt i Ängelholm – https://www.flashback.org/t2829878
HD; Ängelholm – https://www.hd.se/angelholm
Vad händer i Ängelholm, Facebook – https://www.facebook.com/groups/155742531576962


Diskussionsforum

Mesta tiden på internet tillbringar jag på olika diskussionsforum. Jag driver för närvarade detta forum, om psykisk ohälsa;

http://viska.forum24.se/

Svenska

AspergerForum; Om asperger syndrom – http://www.aspergerforum.se/
Flashback; Här diskuteras allt – https://www.flashback.org/
Fria Ordet; Här diskuteras allt – https://friaordet.org/
LinuxMint.se; Om Linux Mint – https://linuxmint.se/forum/
Luftvapen.info; Om luftvapen – http://www.luftvapen.info/index.php
Pluggakuten; Få hjälp med skoluppgifter – https://www.pluggakuten.se/
Reddit; Här diskuteras allt – https://www.reddit.com/
Skalman; Historia – https://forum.skalman.nu/
Svenska Elektronikforumet; Elektronik – https://elektronikforumet.com/forum/
SweClockers; Om IT och datorer – https://www.sweclockers.com/forum
Viska; Om schizofreni – http://www.viska.se/kunena/

Utländska

BenzoBuddies; Om bensodiazepiner – http://www.benzobuddies.org/forum/index.php
Chemical Forums: Kemi – https://www.chemicalforums.com/
Linux Mint Forums; Om Linux Mint – https://forums.linuxmint.com/
Norsk Freakforum; ”Norsk Flashback” – https://freak.no/forum/
Physics Forums; Fysik – https://www.physicsforums.com/
Science Forums; Vetenskap – https://www.scienceforums.net/
Science Madness; För nyfikna kemister – https://www.sciencemadness.org/whisper/


Kalkylatorer

Räkna på grejer utan att ta fram kalkylatorn.

Benzodiazepine Equivalents Conversion Calculator – https://clincalc.com/Benzodiazepine/
Chemical Equations online, kemiska reaktionsformler – https://chemequations.com/en/
Massvis med kalkulatorer, främst elektronik – https://www.digikey.se/sv/resources/online-conversion-calculators


Kemi

Kemilänkar.

Magnus Ehinger, Kemi 1 – https://ehinger.nu/undervisning/kurser/kemi-1.html
Magnus Ehinger, Kemi 2 – https://ehinger.nu/undervisning/kurser/kemi-2.html
Kemilektioner – http://kemilektioner.se/
Periodiska systemet – https://ptable.com/
Risk- och säkerhetsfraser – http://schoolscout24.de/cgi-bin/keminaco/hppinput.cgi


Register

Ett register över olika register.

MrKoll, personregister – https://mrkoll.se/
Ratsit, personregister – https://www.ratsit.se/
Hitta, personregister – https://www.hitta.se/
Eniro, personregister – https://www.eniro.se/
FASS, mediciner – https://www.fass.se/LIF/startpage
Merinfo, personregister – https://www.merinfo.se/
Lexbase, brottsregister – https://www.lexbase.se/
Alla Bolag, bolagsregister – https://www.allabolag.se/
Biluppgifter, bilregister – https://biluppgifter.se/
Hjärtstartarregistret – https://www.hjartstartarregistret.se/#/


Vänner som bloggar

Jasmin Jansson – https://jasminjansson100.wordpress.com/
Malin Fogh – https://nouw.com/varglyan