Länkar

Sociala medier

Mig hittar du på följande sociala medier.

Facebook – https://www.facebook.com/richard.handl/
Instagram – https://www.instagram.com/richardhandl/
Twitter – https://twitter.com/Richard_Handl
VK – https://vk.com/richard.handl
LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/richard-handl-59ba42180/
YouTube – https://www.youtube.com/user/Alimemazin/


Media

Det är viktigt att vara källkritisk mot vad som publiceras på nätet o i olika nyhetskanaler. För det mesta läser jag både ”vänsterextrem” och ”högerextrem” media, tillsammans med ”etablerad” media o bildar mig en egen uppfattning.


”Etablerad media”
Aftonbladet – https://www.aftonbladet.se/
Dagens Nyheter – https://www.dn.se/
Expressen – https://www.expressen.se/
Helsingborgs Dagblad – https://www.hd.se/
Göteborgs-Posten – https://www.gp.se/
Svenska Dagbladet – https://www.svd.se/
Sveriges Radio – https://sverigesradio.se/
Sveriges Television – https://www.svt.se/


”Vänstermedia”
Aktuellt Fokus – https://aktuelltfokus.se/
Arbetaren – https://www.arbetaren.se/
Arbetet – https://arbetet.se/
Dagens Arena – https://www.dagensarena.se/
ETC – https://www.etc.se/
Flamman – http://flamman.se/
Internationalen – http://www.internationalen.se/
Proletären – http://proletaren.se/


”Högermedia”
Exakt24 – https://www.exakt24.se/
Fria Tider – https://www.friatider.se/
Ledarsidorna – https://ledarsidorna.se/
Nya Dagbladet – https://nyadagbladet.se/
Nya Tider – https://www.nyatider.nu/
Nyheter Idag – https://nyheteridag.se/
Samhällsnytt – https://samnytt.se/
Samtiden – https://samtiden.nu/


Ängelholm

Jag är en sån som försöker hålla koll på vad som händer här i stan. Några nyttiga länkar är…

Flashback; Kriminellt i Ängelholm – https://www.flashback.org/t2829878
HD; Ängelholm – https://www.hd.se/angelholm
Vad händer i Ängelholm – https://www.vhia.se/
Vad händer i Ängelholm, Facebook – https://www.facebook.com/groups/155742531576962


Diskussionsforum

Mesta tiden på internet tillbringar jag på olika diskussionsforum.

AspergerForum; Om asperger syndrom – http://www.aspergerforum.se/
BenzoBuddies; För oss som försöker sluta med bensodiazepiner – http://www.benzobuddies.org/forum/index.php
Flashback; Här diskuteras allt – https://www.flashback.org/
Fria Ordet; Här diskuteras allt – https://friaordet.org/
Linux Mint Forums; Om Linux Mint (engelska) – https://forums.linuxmint.com/
LinuxMint.se; Om Linux Mint (svenska) – https://linuxmint.se/forum/
Luftvapen.info; Om luftvapen – http://www.luftvapen.info/index.php
Reddit; Här diskuteras allt – https://www.reddit.com/
Science Madness; För nyfikna kemister – https://www.sciencemadness.org/whisper/
SweClockers; Om IT och datorer – https://www.sweclockers.com/forum
Viska; Om schizofreni – http://www.viska.se/kunena/


Kalkylatorer

Räkna på grejer utan att ta fram kalkylatorn.

Benzodiazepine Equivalents Conversion Calculator – https://clincalc.com/Benzodiazepine/
Chemical Equations online, kemiska reaktionsformler – https://chemequations.com/en/
Massvis med kalkulatorer, främst elektronik – https://www.digikey.se/sv/resources/online-conversion-calculators


Register

Ett register över olika register.

MrKoll, personregister – https://mrkoll.se/
Ratsit, personregister – https://www.ratsit.se/
Hitta, personregister – https://www.hitta.se/
Eniro, personregister – https://www.eniro.se/
Merinfo, personregister – https://www.merinfo.se/
Lexbase, brottsregister – https://www.lexbase.se/
Alla Bolag, bolagsregister – https://www.allabolag.se/
Biluppgifter, bilregister – https://biluppgifter.se/
Hjärtstartarregistret, se var dina närmaste hjärtstartare finns – https://www.hjartstartarregistret.se/#/


Domstolar, mailadresser

Varför tar jag med detta? Jo, man ska vara medveten om att vi har offentlighetsprincip i Sverige. Allt som lämnas in till myndigheter, så som domstolarna blir offentligt! Det är bara att skicka ett mail till den aktuella domstolen för att få ut t.ex. domar och förundersökningsprotokoll!

Sveriges Domstolar – https://www.domstol.se/

Alingsås tingsrätt: alingsas.tingsratt@dom.se
Attunda tingsrätt: attunda.tingsratt@dom.se
Blekinge tingsrätt: blekinge.tingsratt@dom.se
Borås tingsrätt: boras.tingsratt@dom.se
Eksjö tingsrätt: eksjo.tingsratt@dom.se
Eskilstuna tingsrätt: eskilstuna.tingsratt@dom.se
Falu tingsrätt: falu.tingsratt@dom.se
Gotlands tingsrätt: gotlands.tingsratt@dom.se
Gällivare tingsrätt: gallivare.tingsratt@dom.se
Gävle tingsrätt: gavle.tingsratt@dom.se
Göteborgs tingsrätt: gbg.tingsratt@dom.se
Halmstads tingsrätt: halmstads.tingsratt@dom.se
Haparanda tingsrätt: haparanda.tingsratt@dom.se
Helsingborgs tingsrätt: helsingborgs.tingsratt@dom.se
Hudiksvalls tingsrätt: hudiksvalls.tingsratt@dom.se
Hässleholms tingsrätt: hassleholms.tingsratt@dom.se
Jönköpings tingsrätt: jonkopings.tingsratt@dom.se
Kalmar tingsrätt: kalmar.tingsratt@dom.se
Kristianstads tingsrätt: kristianstads.tingsratt@dom.se
Linköpings tingsrätt: linkopings.tingsratt@dom.se
Luleå tingsrätt: lulea.tingsratt@dom.se
Lunds tingsrätt: lunds.tingsratt@dom.se
Lycksele tingsrätt: lycksele.tingsratt@dom.se
Malmö tingsrätt: malmo.tingsratt@dom.se
Mora tingsrätt: mora.tingsratt@dom.se
Nacka tingsrätt: nacka.tingsratt@dom.se
Norrköpings tingsrätt: norrkopings.tingsratt@dom.se
Norrtälje tingsrätt: norrtalje.tingsratt@dom.se
Nyköpings tingsrätt: nykopings.tingsratt@dom.se
Skaraborgs tingsrätt: skaraborgs.tingsratt@dom.se
Skellefteå tingsrätt: skelleftea.tingsratt@dom.se
Solna tingsrätt: solna.tingsratt@dom.se
Stockholms tingsrätt: stockholms.tingsratt@dom.se
Sundsvalls tingsrätt: sundsvalls.tingsratt@dom.se
Södertälje tingsrätt: sodertalje.tingsratt@dom.se
Södertörns tingsrätt: sodertorns.tingsratt@dom.se
Uddevalla tingsrätt: uddevalla.tingsratt@dom.se
Umeå tingsrätt: umea.tingsratt@dom.se
Uppsala tingsrätt: uppsala.tingsratt@dom.se
Varbergs tingsrätt: varbergs.tingsratt@dom.se
Vänersborgs tingsrätt: vanersborgs.tingsratt@dom.se
Värmlands tingsrätt: varmlands.tingsratt@dom.se
Västmanlands tingsrätt: vastmanlands.tingsratt@dom.se
Växjö tingsrätt: vaxjo.tingsratt@dom.se
Ystads tingsrätt: ystads.tingsratt@dom.se
Ångermanlands tingsrätt: angermanlands.tingsratt@dom.se
Örebro tingsrätt: orebro.tingsratt@dom.se
Östersunds tingsrätt: ostersunds.tingsratt@dom.se

Göta hovrätt: gota.hovratt@dom.se
Hovrätten för Nedre Norrland: hovratten.nedrenorrland@dom.se
Hovrätten för Västra Sverige: hovratten.vastrasverige@dom.se
Hovrätten för Övre Norrland: hovratten.ovrenorrland@dom.se
Hovrätten över Skåne och Blekinge: hovratten.skaneblekinge@dom.se
Svea hovrätt: svea.hovratt@dom.se

Högsta domstolen: hogsta.domstolen@dom.se